Łódzkie Forum Eksploracyjne
Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Wojna Światowa (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-31.html)
+---- Dział: Lodsch i Litzmannstadt - okupacja hitlerowska 1939-1945 (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-51.html)
+---- Wątek: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu (/thread-2465.html)

Strony: 1 2


Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - rbn1991 - 19-03-2007

Witam!!
Ze względu na to, iż mieszkam w Rąbieniu, chciałbym się czegoś dowiedzieć, co sie działo w latach 1939-1945, ponieważ słyszałem że ludzie byli zatrudniani przez gestapo to kopania torfu, jednak nic więcej na ten temat nie wiem. Proszę o odpisywanie, będę bardzo wdzięczny. ;]
POZDRAWIAM :padam:


- gunship - 26-03-2007

Tak masz rację. Z tego co mi wiadomo na terenach wokół Aleksandrowa oraz Zgierza wydobywano w czasie okupacji torf. Oprócz tego wiele osób było zatrudnionych w lasach przy ścince i obróbce drewna.
Co do działań zbrojnych związanych z 1939 lub 1945 rokiem to raczej nic specjalnego się tam nie działo w przeciwieństwie do roku 1914.


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - rbn1991 - 22-01-2008

A co masz na myśli mówiąc o roku 1914, oprócz cmentarza tego czasu, który jest po przeciwnym rogu na skrzyżowaniu, przy kościele w Rąbieniu.


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - gunship - 23-01-2008

Obszar między Konstantynowem a Aleksandrowem był polem bitwy. Przebiegała tamtędy linia frontu.


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - grandi87 - 05-11-2008

Tak jak Gun napisał , poczta z jakiego okresu pochodzi , za Rąbieniem jest stara leśniczówka w lesie czy dworek nie pamiętam , mam garaż w Rąbieniu , z opowieści moejj rodziny pytałem się o jakieś potyczki w czasie II wojny nic się nie działo , ludność z R to potomkowie przesiedleńców , z ciekawszych rzeczy to lotnisko LW pod Aleksandrowem , droga z Aleksa do kanzas miała być jako zapasowy pas startowy w ale zabrakło kasy i w Aleksandrowie ponoć był bunkier.


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - mimm28 - 20-11-2009

Owszem. W centrum, podczas prac budowlanych znalazłem około 70 łusek niemieckich od mauzera. :-)


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - Vaderian - 22-11-2009

[Obrazek: 65fe6e5a1cfb1861m.jpg]

Bardzo ładna willa pofabrykancka w Rąbieniu. W czasie II w.ś. Rąbień był terenem ucieczki wojska niemieckiego i niemieckiej ludności z Łodzi. W ten teren prawdopodobnie uciekały też oddziały wyparte przez rosjan z Aleksandrowa.


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - volt - 07-12-2009

ja na swojej działce przez przypadek wykopałem, myślicie że od kościoła w stronę Antoniewa (w stronę łodzi) można coś znaleśc??


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - speed - 07-12-2009

Fajny pierścionek.


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - Jagoda - 08-12-2009

Popielniczka Smile


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - gunship - 08-12-2009

... kubek nawet jak kto woli ;-)


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - Xanadu - 08-12-2009

A może z dedykacją: "Z ziemi wyszłaś - ziemię przyjmij w siebie" i przerobić na doniczkę Tongue


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - grandi87 - 11-12-2009

Z tego co się dowiedziałem to nawet by się pokrywało bo po wojnie ludzie którzy zasiedlili Rąbień to przesiedleńcy wskazywał by na to Cmentarz Niemiecki a raczej już jego pozostałości -brama już zniknęła Sad a była taka ładna , drugi cmentarz był za światłami w stronę Złotna po prawej są pozostałości na przeciwko baru złota kaczką - trzeci było obok małego tesco na Teofilowie taka mała ciekawostka - na przeciwko jest stary krzyż kiedyś to była wież starzy mieszkańcy osiedla to pamiętają co do Rąbienia w okolicy było jeszcze jakieś lotnisko a w Aleksandrowie był bunkier bo mój brat przyniósł do szkoły hełm z niego


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - volt - 17-12-2009

ktoś kopał w Rabieniu coś znalazł??


Re: Pamiątki po II Wojnie Światowej w Rąbieniu - speed - 17-12-2009

Ja kopałem,ogólnie IWŚ,parę monetek i guziczków etc.