Łódzkie Forum Eksploracyjne
Poligon 25pp... - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: Fortyfikacje, schrony, umocnienia i inne ciekawe obiekty woj. łódzkiego (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-26.html)
+--- Wątek: Poligon 25pp... (/thread-2144.html)



Poligon 25pp... - Manian - 19-07-2007

Jeszcze raz :-) Poszukuję wszelkich informacji na temat przedwojennego poligonu 25pp z Piotrkowa Trybunalskiego (zdięcia , mapy itp... ) Jeśli znajdzie się chętny do poczytania jeszcze raz opowiem to co sam wiem (mój wczorajszy post zaginął :-) ).


- Jagoda - 20-07-2007

Napisz raz jeszcze o ty poligonie!
Pozdr MJ


- Manian - 20-07-2007

Łokej :mrgreen: 25 pp osiadł na stałe w Piotrkowie Trybunalskim 15 października 1921roku . Nie wiem dokładnie kiedy zaczęto budować pierwsze baraki ale poligon działał już na pewno w 1925 roku (znalazłem kilka pląb transportowych z tą datą w miejsu gdzie stała zbrojownia). Poligon znajdował się na trasie Piotrków - Sulejów w miejscowości Przygłów, oddalonej od Piotrkowa o 9km. Od tej miejscowości wziął on swoją nazwę "Obóz ćwiczebny Przygłów" Poligon zlokalizowany był w widłach rzek Pilicy i Luciąży. Co roku w miesiącach lipcu i sierpniu pułk przebywał tu na ćwiczeniach Prowadzono głównie ćwiczenia w strzelaniu, rzucie granatem oraz sprawdzano w terenie wiedzę zdobytą w czasie szkoleń garnizonowych. Czas spędzony na poligone w Przygłowie miał przygotować pułk do ćwiczeń w ramach 7DP, które odbywały się w rejonie Częstochowa-Wieluń. Poligon działał do wybuchu 2 wojny. Potem w czasie budowy na tych terenach umocnień Lini Pilicy przez krótki czs mieszkali w nim ludzie zmuszeni do pracy (tak twierdzą miejscowi) Po wojnie popadł on w zapomnienie a baraki zostały rozebrane przez okoliczną ludność Obecnie trudno zlokalizować w terenie dawny poligon, stary wiazd nie istnieje (była to grobla ale Luciąża zmieniła koryto), a teren w w latach 60 był powtórnie zalesiany ( w ten sposób zniknął na przykład plac apelowy ). Zainteresowanym tematem polecam książkę Dariusz Kamińskiego "Dzieje 25 pułku piechoty Wojska Polskiego w latach 1918-1939" .