Łódzkie Forum Eksploracyjne
30 DP - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Wojna Światowa (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-31.html)
+---- Dział: Wojna Obronna 1939 (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-50.html)
+---- Wątek: 30 DP (/thread-1947.html)

Strony: 1 2


30 DP - Czasza - 09-09-2007

Na początku lat 90-tych miałem przyjemność zapoznać się z rękopisem książki o szlaku bojowym tej jednostki w 1939 roku. Autorem opracowania był kpt. Eugeniusz Śmiałowski, w trakcie kampani oficer 83 pp ( w latach 90-tych mój sąsiad ). Było to opracowanie niezwykle dokładne, autor poświęcił wiele lat aby bardzo dokładnie udokumentować wydarzenia września. Przeszukałem sieć szukając wzmianki o tej ksiązce, aż nie chce mi się wierzyć, że nie została wydana, była by to olbrzymia strata. Czy ktoś z was słyszał o takie pozycji tego autora??

P.S. Mam informacje, że rękopis trafił do MON.


- flugzeug30 - 02-10-2007

To może jest teraz w bibliotece AON w Rembertowie ?!

Z tego, co wiem, raczej ta książka nie została wydana.

proszę stosuj polskie znaki - sacmod


- kelek - 14-10-2007

sporo o 30 DP jest w "Szczerców-Góry Borawskie" wyd. Polonia Militaris, A. Wesołowski


Re: 30 DP - lodzianin - 13-01-2008

Sporo jest w książce Mieczysława Wróblewskiego "Grupa operacyjna Piotrków". Przecież to właśnie 30 DP gen. bryg. art. Leopolda Cehaka była trzonem tej grupy, najbitniejszą jej jednostką i to ona doszła w największym porządku do Modlina - gdy pozostałe dywizje, np. 28 DP, się częściowo rozproszyły.


Re: 30 DP - AK77 - 12-04-2008

lodzianin napisał(a):Sporo jest w książce Mieczysława Wróblewskiego "Grupa operacyjna Piotrków". Przecież to właśnie 30 DP gen. bryg. art. Leopolda Cehaka była trzonem tej grupy, najbitniejszą jej jednostką i to ona doszła w największym porządku do Modlina - gdy pozostałe dywizje, np. 28 DP, się częściowo rozproszyły.

Akurat tą książke napisał Mieczysław Bielski.


Re: 30 DP - lodzianin - 20-04-2008

Faktycznie . Dziękuję za korektę .

I ta książka jest całkiem niezła merytorycznie . Nie to, co Armia Łódź Jana Wróblewskiego .


Re: 30 DP - AK77 - 20-04-2008

Jeżeli chodzi o literature dotyczącą 30 DP to polecam jeszcze książki Andrzeja Wesołowskiego. "My, Strzelcy Polescy " jest jeszcze do kupienia. "Mokra Działoszyn" opisujaca walki w dniach 1-3 września, "Szczerców - Góry Borowskie " opisujaca walki w dniach 4-6 września. Te dwie ostatnie pozycje juz trudne do kupienia. W przyszłosci mają się ukazać kolejne książki opisujace walki 30 DP , aż do Modlina.

Pzdr AK77


Re: 30 DP - lodzianin - 19-04-2009

WPH z 1992 roku ( niebieski tom )- mobilizacja alarmowa ( niejawna ) w maju 1939 r. w OK IX ( 9, 20 i 30 DP, Nowogródzka BK )- jest dość sporo o mobilizacji też 30 DP właśnie.


Re: 30 DP - mimm28 - 28-12-2009

Może ktoś wie w której bibliotece można znaleźć wymienione książki dotyczące 30 DP ?


Re: 30 DP - Xanadu - 31-12-2009

W Łodzi, przy bodaj Tuwima, mieści się księgarnia "garnizonowa". Po Nowym Roku przejdę się tam. Mogę zapytać i o tę pozycję.


Re: 30 DP - mimm28 - 15-01-2010

Za informacje o książach będę wdzięczny. :-D


Re: 30 DP - Jagoda - 25-01-2010

B.U.Ł. ul. Matejki róg Narutowicza;
B.W. im J. Piłsudskiego, ul. Gadańska róg Kopernika.
Pozdr MJ


Re: 30 DP - bojmir - 20-03-2010

Polecam "Dymy na Przedpolach"J. Figury oraz A. Wesołowskiego.
Tygrysik 17/88.
Pierwsze dni września nad nad Wartą i Widawką, Zarysowanie sposobów wykorzystania jednostek rozpoznawczych 30 DP w walce w różnych sytuacjach bojowych na polach zmagań z agresorem.


Re: 30 DP - johny - 07-04-2010

Książkę Śmiałowskiego można sobie sfotografować w Archiwum Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Łodzi. Jeśli się nie mylę mieści się to na ulicy Skłodowskiej Curie.
Tylko jedno "ale". Jak byłem tam ostatnio w 2008 roku, jakoś w październiku, to ze zbiorów można było korzystać tylko w środy od 8 do 13, oraz należy mieć jakieś zaświadczenie np. z uczelni, że się pisze mgr czy licencjat i zaistniała potrzeba skorzystania z ich zbiorów. Inaczej tacy mili starsi panowie mogą powiedzieć "halt" i do widzenia.


Re: 30 DP - mimm28 - 06-03-2011

Ktoś posiada skany map z książki A. Wesolowski, "Mokra - Dzialoszyn 1939"

Ktoś może ma nawet oryginały, a dział próśb i poszukiwań to chyba gdzie indziej leży, prawda?