Łódzkie Forum Eksploracyjne
Bateria przeciwlotnicza Łaskowice / Chocianowice - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: Fortyfikacje, schrony, umocnienia i inne ciekawe obiekty woj. łódzkiego (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-26.html)
+--- Wątek: Bateria przeciwlotnicza Łaskowice / Chocianowice (/thread-1908.html)

Strony: 1 2


Okolice Lublinka - onyx - 18-09-2007

szukam informacji o działach przeciwlotniczych do ochrony lotniska lublinek wybudowanych przez Niemców w okresie IIWS na polach na styku Chocianowic i Łaskowic , tzn jezeli ktoś miałby zdjecia z tamtego okresu , widział jaka jednosta tam stacjonowała i do czego konkretnie służyła i co sie stało z tymi działami po wojnie stało tzn czy niemcy zniszczyli czy polacy lub ruscy zdemontowali i wywieźli


- gunship - 18-09-2007

A w którym miejscu? Są jakieś pozostałości? Jeżeli to do bezpośredniej osłony to w grę wchodzą najprawdopodobniej 2 cm Flakvierling 38. Jedna taka bateria a właściwie jej pozostałości znajdują się przy ul. Pienistej 150 m vis a vis terminalu nr 1.
W razie co odezwij się na priv zajmuję się tematem OPL.


Bateria przeciwlotnicza Łaskowice / Chocianowice - onyx - 19-09-2007

Zachowały się
1.bunkier dowodzenie w bardzo dobrym stanie
2.nienaturalny wykop ziemny połozony przy drodze gruntowej który moim zdaniem był dla samochodów cięzarowych dowożących amunicje i zaopatrzenie
3.bunkier uzywany do składowania amunicji , obecnie w kiepskim stanie , po wojnie w okolicy tego bunkra zginął conajmniej jeden cywil przy rozbrajaniu amunicji
4. resztki fundamentów od działa przeciwlotniczego jednego lub więcej sztuk
5.ziemianka w którym składowane były jakieś materiały wybuchowe i obecnie zakopany już staw który stawem stał się po wojnie natomiast w czasie wojny był to wykop ziemny uzywany do składowania amunicji
6. pobliski budynek w którym skoszarowana byl obsługa tych dział


wszytkie powyższe elemeny znajdują sie w jednej lini oprócz 6

do połowy lat 90 czeste były wizyty patroli saperskich kiedy to okoliczni rolnicy podczas wiosennych prac polowych wyorywali pociski kaliber 88, wiem bo w tamtych rejonach się wychowałem dodatkowo niedaleko tego miejsca znajduje sie zapomniany cmentarzyk ewngelicki (nieujety w waszym wykazie niemieckich cmentarzy ewangelickich) na którym leża sami niemcy zamieszkujący kiedys te rejony + żołnierz jednostki GrossDeutchland Reiter Eberhard Wachler poległy w tych rejonach 7.09.1939 w wieku 22 lat , być może jest ich tam wiecej ale tylko jego płyta nagrobna się zachowała


a i do dzis pełno jest na okolicznych polach ciemnozielonego lontu który przypomina wkłady do długopisu puste w środku pali się jasno niebiekim ogniem nawet pod wodą


prosiłbym o wszelkie informacje na temat tej baterii , obsługi , ewentualne zdjecia z okresu IIws


- grandi87 - 19-09-2007

Widzę że Gun chyba o czymś nie wiedział :-) , mógłbyś wrzucić zdjęcia tych pozostałości na stan dzisiejszy . Pytanie trochę nie w temacie ostatnio rozmawiałem z kolegą i powiedział że na Teofilowie koło Żabieńca też była ponoć jakaś bateria przeciwlotnicza wiecie coś na ten temat?


- gunship - 20-09-2007

Tak Grandi - o tej w rejonie Żabieńca słyszałem ale raczej pewne że nic się nie zachowało gdyż w tym miejscu stoją teraz bloki Teo A Smile


- kropi - 20-09-2007

Onyx a ,który z nich wg ciebie był bunkrem dowodzenia.
Ten...
[Obrazek: 003ds0.jpg]

czy może ten.??

[Obrazek: 009rp2.jpg] .

A może to nie ta okolica?


- kropi - 20-09-2007

Ha..ha...ha....
Masz tutaj ten bunkier dowodzenia .Jeszcze z oryginalnym krzesłem!!!
[Obrazek: 010gn1.jpg]


Bateria przeciwlotnicza Łaskowice / Chocianowice - onyx - 21-09-2007

Kropi to zdjecie z wejściem jest napewno z tego bunkra dowodzenia (chyba że gdzies jest bliżniaczy), tego okienka nie kojarze ale dzis się przyjrze , to zdjęcie z krzesłem napewno nie jest z tego bunkra ponieważ tam nie ma łukowatych sklepień ( możesz napisac gdzie dokładnie to zdjęcie z krzesłem zostało zrobione ? ) z tego co pmiętam sa tam 3-4 małe pomieszczenia + jedno większe ,2 małe prostokątne okienka z wmurowana kratą + dodatkowe wejście zamurowane (nie wiem czy po wojnie czy w czasie) , 2 zestawy przewodów kominowych lub wentylacyjnych i śdlady po instalacji elektrycznej i oświetleniu, (w jednym z pomieszczeń musiało się znajdować jakieś urządzenie poniewaz sa dziwne wcięcia w murach ,wiem że okoliczni rolnicy po wojnie wykopali kable łaczace ten bunkier z budynkiem leżącym przy ulicy w odległości ok 600m . Jeśli wiesz coś więcej to pisz , lub jeśli się mylę (może to nie był bunkier dowodzenia ale napewno do zwykłych nie należał jeśli było tam swiatło,ogrzewanie ,toaleta i telefon lub radiostacja


- gunship - 21-09-2007

I opis Onyxa pasuje do pozostałych obiektów wokół Łodzi.


- kropi - 21-09-2007

A może to wejście o którym pisze Onyx jest od tej budowli?

[Obrazek: 002gs7.jpg]

Faktem jest ,że to są dwa różne obiekty.
Przeznaczenie drugiego pachnie mi raczej małą obórką.

A czy to zdjęcie pasuje do Twego opisu. Bo może mamy dwa lub trzy obiekty?

[Obrazek: 005uv1.jpg]

Gunship!! sprawdź pocztę i napisz czy doszło.


Bateria przeciwlotnicza Łaskowice / Chocianowice - onyx - 22-09-2007

byłem i ogladałem dziś ten bunkier w Łaskowicach ,tylko zdjęcie z wejściem jest od tego bunkra (poznałem po odpryśnietym tynku po lewej stronie) , i prawdopodobnie zdjęcie z kratą żelazną tez pasuje to tego bunkra (reszte zdjęć jest od innego bunkra) . Nie wiem jak dawno temu robiłes zdjecie tego wejścia ale zawsze jest zasypane gałeziami celowo przez rolnika na którego lezy teraz polu ten bunkier , a niekiedy nawet na te gazłezie porozrzucany jest obornik aby nie chciało ci sie czasem wyciagać tych gałezi i dostac do środka , a dodam że nic w nim nie trzyma , więc niezrozumiałe czemu go tak pilnuje , w 03.2007 jak chodziliśmy dookoła tego bunkra z wykrywaczem to po chwili pojawił się z widłami . ciekawe są 2 kominy które składaja się jeden z 8 a drugi z 4 wewnętrznych kanałów w sumie 12 więcej niż pomieszczeń w środku tego bunkra. Szkoda że nie mam cyfówki to zrobiłbym wam pare fotek i nie rozpisywałbym się tak


Re: Bateria przeciwlotnicza Łaskowice / Chocianowice - bury100 - 10-02-2008

Możecie napisać gdzie dokładnie są te bunkry w Łaskowicach, albo dołączyć jakąś mapkę.


Re: Bateria przeciwlotnicza Łaskowice / Chocianowice - speed - 11-02-2009

Witam.Czy to coś teź naleźało do baterii p.lot? Pzdr


Re: Bateria przeciwlotnicza Łaskowice / Chocianowice - gunship - 12-02-2009

A gdzie to i co to ? Jakieś lepsze zdjęcia bo tak na oko to raczej trudno stwierdzić co to jest Smile


Re: Bateria przeciwlotnicza Łaskowice / Chocianowice - speed - 13-02-2009

Obiekt znajduje się z prawej strony pasa startowego idąc w kierunku ul.Pabianickiej na wysokości Zakladów Remontowych,jakieś 500-600m od rzeki.Zdjącia postaram się wyszukać i wkleić.
Pzdr
speed