Łódzkie Forum Eksploracyjne
Żołnierze i gimnazjalistki - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Rzeczpospolita Polska (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-30.html)
+--- Wątek: Żołnierze i gimnazjalistki (/thread-1684.html)



Żołnierze i gimnazjalistki - bartek bijak - 20-12-2007

"Mundurowi cieszyli się dużym powodzeniem wśród uczennic łódzkich szkół średnich, które chętnie wybierały się z nimi na potańcówki do klubów garnizonowych. Na co dzień identyfikowały się z nimi, nosząc metalowe znaczki z symbolem ich ulubionej jednostki wojskowej."

Michał Koliński, "Łódź między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939", Łódź 2007, s. 61.

Ech piękne czasy ;-) ;-) ;-)


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - swistak - 20-12-2007

wiesz ja to moge jeszcze w gimnazjalistkach gustowac Big GrinTongue ale ty chyba juz nie ;p chociaz niewiem ile masz lat Big Grin


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - bartek bijak - 20-12-2007

Świstak przedwojenne gimnazjalistki były chyba ciut starsze niż dzisiejsze Smile


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - Fidel - 20-12-2007

Ale chyba w tej dyskusji nie chodziło o gimnazjalistki ale o te znaczki co one tam sobie nosiły :lol:


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - oskarxyz - 20-12-2007

Tak wyglądały znaczki gimnazialistów .Różniły się w zależności od szkoły


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - oskarxyz - 20-12-2007

I jeszcze jeden


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - Fidel - 21-12-2007

Chyba jednak nie o to chodzi. Chyba autorowi postu chodziło o ten fragment:Na co dzień identyfikowały się z nimi, nosząc metalowe znaczki z symbolem ich ulubionej jednostki wojskowej :krzeslem:


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - oskarxyz - 21-12-2007

Ale ja wyraźnie napisałem ,że to znaczki gimnaziów odpowiedniki dzisiejszych tarcz szkolnych


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - Fidel - 21-12-2007

Rozumiem ;-) .Ale kwestia czy faktycznie były takie znaczki, a jeśli tak to jak wyglądały :-P


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - oskarxyz - 21-12-2007

Myślę ,że były to miniaturki odznak pułkowych.Kiedyś czytałem o takowych.Jak znajdę w której ksiżążce to było to napisze .


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - oskarxyz - 21-12-2007

Może tak wyglądały te odznaki : miniaturka odznaki pułkowej 28 PSK Łódź/18x18mm/


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - Fidel - 23-12-2007

Hm, możliwość taka istniała, tylko nie mam jakiegoś potwierdzenia z innego źródła, ojciec mój nie pamięta, ale jest 1928 rocznik, więc do gimnazjum jeszcze nie uczęszczał.Ale w sumie to właściwie 28 pułk tylko by wchodził w rachubę, bo nie sądzę żeby chodziło o oficerach na przepustkach


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - oskarxyz - 24-12-2007

Na zdięciu pokazałem miniaturkę odznaki 28PSK .Nie powiedziałem ,że takie odznaki nosili gimnazjaliści.


Re: Żołnierze i gimnazjalistki - lodzianin - 13-01-2008

Jeszcze podpadałyby odznaki 10 pal, 4 pac i 10 baonu pancernego w Zgierzu. Poszukam.