Łódzkie Forum Eksploracyjne
Rekonstrukcja historyczna Operacji Łódzkiej 1914 - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: I Wojna Światowa na naszych ziemiach (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-29.html)
+--- Wątek: Rekonstrukcja historyczna Operacji Łódzkiej 1914 (/thread-1642.html)

Strony: 1 2 3


Operacja Łódzka - rekonstrukcja historyczna czy szopka? - stella - 11-01-2008

historyczna data została ustalona w Koluszkach :-D 20 września w miejscowości Będzelin (RDLP dała teren). Będzie dowóz z Łodzi, Koluszek i Tomaszowa, może i ze Skierniewic.


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - graf_zero - 12-01-2008

pytanie takie trochę na zapas: ile będzie do tego Bedzelina na piechtę z Koluszek ??


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - stella - 12-01-2008

sprawdziłem w góglach - jakieś 2-2,3 km. To jest na wysokości Kaletnika.


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - graf_zero - 12-01-2008

ok dzięki Smile


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - obert8 - 12-01-2008

dzisiaj na mwb spotkalem goscia w pruskim mundurze i rozmawialem z nim jest to grupa Zelazny Orzel i maja w planach odtworzenie armi carskiej i niemieckiej z czasow bitwy lodzkiej pzdr


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - Jagoda - 31-01-2008

stella napisał(a):historyczna data została ustalona w Koluszkach :-D 20 września w miejscowości Będzelin (RDLP dała teren). Będzie dowóz z Łodzi, Koluszek i Tomaszowa, może i ze Skierniewic.
No wszystko super ekstra! Ale jak data 20-ty września i teren najbliższych okolic Koluszek ma się do Operacji Łódzkiej? Ani termin ani miejsce nie odpowiadają realiom! Chyba w tym całym kołowrocie i ogólnym aplauzie ktoś, a być może wszyscy zapomnieli że ma być to REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA która ma jak najwierniej oddawać rekonstruowane wydarzenie! Widzowie mają się wczuć w wydarzenia z tamtych lat! I im bardziej im d.pa zmarznie tym bardziej będą pamiętać że Operacja Łódzka to listopad, śnieg mróz błoto cierpienie i śmierć a nie wrzesień ciepełko i wata cukrowa!! Więc nie bardzo rozumie tych przenosin w czasie i przestrzeni.
Pozdr MJ
Ps. Pewnie odpowiedź padnie że listopad to za zimno ta imprezy plenerowe! Jakoś Skansen Rzeki Pilicy nie przenosi swojej rekonstrukcji styczniowego forsowania rzeki na inny bardziej "turystyczny" termin!


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - obert8 - 31-01-2008

madrze prawi :wypas:


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - gunship - 31-01-2008

Zgadzam się z chłopakami. Kreujemy się na pewnego rodzaju ekspertów z tych dziedzin które reprezentujemy. Postanowiliśmy że chcemy przybliżać laikom pewne fakty, zdarzenia i Jagoda ma tutaj rację że na pewne rzeczy nie powinniśmy się zgadzać czy ich popierać szczególnie w przypadku gdy jest zbyt duża rozbieżność merytoryczno-historyczna.
Rekonstrukcja w dużej mierze ma być robiona nie pod publikę ale pod to aby jak najbardziej dokładnie odwzorować realia odgrywanego wydarzenia.
Jeżeli walki toczyły się w błocie, w śniegu i był to listopad czy grudzień to powinno tak pozostać.


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - Jagoda - 01-02-2008

W takiej sytuacji z jaką mamy do czynienia w Koluszkach to w zasadzie nie rekonstrukcja lecz przedstawienie! A co za tym idzie nie potrzebują aż 100 tyś pln lub euro na tego typu "szopko-jasełka". Można je śmiało zrobić za mniejsza kasę!
Pozdr MJ


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - stella - 01-02-2008

próbowałem przekonywać - ale oczywiście padł argument o pogodzie, że turyści w mróz i zaspy albo błoto nie zechcą włazić itd. Przestałem się wtrącać, w końcu konkretna organizacja imprezy to już ich sprawa. Jakiś polityk :-D powiedział, że ważne, jak się kończy, a nie zaczyna. Nikt czegoś takiego jeszcze nie robił - zobaczymy, jak to wszystko wystartuje i co z tego Koluszkom z czasem wyjdzie. Raczej nie parodia, bo dość ostro i przytomnie ich osadziła Elżbieta Hibner. Pożywiom, uwidim.


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - obert8 - 01-02-2008

Wedlug mnie sprawa wyglada tak nie chodzi tu o strone historyczna bitwy i nie na to koluszki dostaly kase ale na sciagniecie turystow a kiedy najlepiej... w okresie wiosenno letnim wiec nic pewnie sie nie zrobi pzdr


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - stella - 01-02-2008

Jako stowarzyszenie mamy poważniejsze zajęcia. Bo o co nam chodzi - o udział w imprezie turystycznej? Niekoniecznie, jako SE-H (nie mnie, bo ja nie kopię), interesuje nas możliwość legalnego czesania terenów i ew. wykorzystania znalezisk do wystaw, pokazów, ekspozycji w przyszłym muzeum - przynajmniej tak to rozumiem. Iscenirowka - niech się bawią. Możemy uczestniczyć w poważniejszych sprawach: ma się do mnie zgłosić Włoch, student ostatniego roku reżyserii z "filmówki": chce nakręcić fil o Bitwie. Stowarzyszenie "Mroga" nawiązało kontakty z podobną organizacją w rejonie Verdun - teraz szukają instytucji w Niemczech, która włączyłaby się do projektu współpracy "Wojna dla Pokoju". To ma większy sens: renowacja cmentarzy, poważne rekonstrukcje itd. Niech każdy robi, co uważa za stosowne. My nie musimy rozmieniać się na widowiska cyrkowe - chyba że się mylę. Dobra, niech we wrześniu przyjadą grupy ze Wschodu i Zachodu. Jeśli nawet ma to być widowisko przy piwie i kiełbaskach, nawiążemy kontakty. W końcu komu zależy, żeby tytłać się w mroźnym błocie pod koniec listopada? Nam? Niekoniecznie, moim zdaniem. SE-H nie jest po to chyba. My mamy: 1/ załatwić oficjalne wejścia z wykrywkami na tereny; 2/ zgromadzić taki materiał, żeby coś na tym zarobić; 3/ nie uchrzanić się w działania, za które ktoś weźmie kasę, a nas oleje, bośmy naiwni jak dzieci; 4/ zachować powagę stowarzyszenia jako partnera POWAŻNYCH działań. Takie będą, bo sprawa sięgnęła wyżej niż ośrodek kultury w Koluszkach.
Reasumując: musimy na walnym ustalić, w co wchodzimy, w co nie - i czy da się z tego coś mieć konkretnie, od zezwoleń na chodzenie po polach i lasach po jakąś kasę. Cel nadrzędny jest jeden - przypomnienie Bitwy światu, renowacja cmentarzy, współpraca z poważnymi ludźmi i instytucjami. Ja uważam, że i tak będzie dobrze, jeśli przyjadą we wrześniu rekonstruktorzy z Polski, Rosji, Niemiec, Czech itd. Pogadamy, dogadamy się i to MY ustalimy, co dalej. MY. W końcu Rennekampf też był d... i trzeba go było odwołać :-D Nie musimy grać, jak nam inni każą, my musimy wygrać. Naprawdę Bitwą zajęli się już bardzo kompetentni ludzie (m.in.Urząd Marszałkowski, UMŁ, Urząd Wojewódzki, Festiwal Dialogu Czterech Kultur) i są całkiem sensowne perspektywy. Pytanie tylko - czego sami chcemy jako SE-H?
Bez czterech piw na głowę nie wymyślimy :-D :-D :-D


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - Andyseb - 02-02-2008

Co do kompetencji Urzędu Marszałkowskiego to mam wątpliwości ;-), na szczęście inne urzędy biorące w tym udział są bardziej kompetentne. Stella ma rację, musimy w końcu określić gdzie jest nasze miejsce w tym bałaganie. To jest jednak temat stowarzyszeniowy i myślę, że dalsza dyskusja powinna być prowadzona właśnie tam.
Cztery :piwo: chyba nie wystarczą.


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - gunship - 02-02-2008

Zatem dalszą część dyskusji poświęconą owej konkretnej rekonstrukcji proszę o przeniesienie do działu stowarzyszeniowego, natomiast tutaj możemy dyskutować ogólnikowo.


Re: Grupa Rekonstrukcji Historycznej IWW - operacji łódzkiej - Jagoda - 02-02-2008

Koledzy w mojej wypowiedzi nie chodzi mi o miejsce Stowarzyszenia w tym całym młynie! Ale o zachowanie jakiejś prawdy historycznej! Równie dobrze można przenieść Dzień Niepodległości na 11 lipca bo będzie cieplej! Nie w tym rzecz! Chodzi o to żeby robić coś z głową! To że sprawą bitwy zajęły się kompetentne instytucje (urzędy rzadko bywają kompetentne) to super! Póki co dużo gadają, a krzaki na cmentarzach rosną, hieny cmentarne kopią, a wandale niszczą wojenne nekropolie. Wyobraźmy sobie taką hipotetyczną sytuację: za 3 dni ma przyjechać jakiś ważny niemiecki polityki, którego pradziad poległ pod Bechcicami i chce złożyć kwiaty na grobie pradziada! I co wpuścimy go dosłownie w krzaki? Czy też legion bezrobotnych w trybie przyspieszonym wytnie krzaczory i zbije z desek koral wokół nagrobków! Możecie uznać to za bicie pijany ale jestem zwolennikiem czynów nie słów!
Wracając do tematu, to co chcą zrobić Koluszki to co najwyżej może być rekonstrukcja odwrotu wojsk rosyjskich we wrześniu 1914r. z rekonstrukcją epizodu Operacji Łódzkiej nie ma to nic wspólnego!
Pozdr MJ