Łódzkie Forum Eksploracyjne
Wystawa „Polacy – Ukraińcy 1939-1947” - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: Aktualności, ogłoszenia, spotkania i wyprawy w naszym regionie (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-24.html)
+--- Wątek: Wystawa „Polacy – Ukraińcy 1939-1947” (/thread-1595.html)



Wystawa „Polacy – Ukraińcy 1939-1947” - Jagoda - 01-02-2008

W poniedziałek 28 stycznia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych została otwarta wystawa „Polacy – Ukraińcy 1939-1947” przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Temat w zasadzie nie związany z regionem łódzkim ale sądzę, że warto ja zobaczyć!
A oto co można o tej wystawie przeczytać na stronie www Muzeum:
"Wystawa „Polacy Ukraińcy 1939-1947" przygotowana została przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej-Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Lublinie. Lata 1939-1947 w historii stosunków polsko-ukraińskich to okres szczególny. Krwawe wydarzenia, które miały wówczas miejsce na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej głęboko się wryły w pamięć obydwu narodów. Główną przyczyną ówczesnych nieporozumień był spór o granicę. Polacy dążyli do odbudowy państwowości, a Ukraińcy do stworzenia własnego niepodległego państwa na terenach, które oba narody uważały za własne.Autorzy wystawy starali się ograniczyć komentarz do minimum. Dali przemówić dokumentom, relacjom oraz wspomnieniom. Przedstawili podstawowe fakty , a ich oceny pozostawili widzom. Dlatego na wystawie znalazły się między innymi sprawozdania UPA z przeprowadzonych antypolskich akcji, raporty Chruszczowa wysyłane do Stalina, wspomnienia polskich i ukraińskich świadków wydarzeń. Autorzy nie pominęli faktów wstydliwych zarówno dla Ukraińców, jak i Polaków. Uznali bowiem, że tylko pokazanie prawdy o tych wydarzeniach może doprowadzić do oczyszczenia historycznej pamięci."
Pozdr MJ


Re: Wystawa „Polacy – Ukraińcy 1939-1947” - Ivan - 04-02-2008

Przy okazji tego tematu dla chętnych wiedzy przypomnę postać generała ukraińskiego także polskiego pułkownika Pawła Szandruka, odznaczonego przez gen. Andersa Virtuti Militari.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://wizard.ae.krakow.pl/~ziejlo1o/Droga.html">http://wizard.ae.krakow.pl/~ziejlo1o/Droga.html</a><!-- m --> pod tym linkiem znajdziecie informacje i życiorys, wystarczy tez wpisac w googla Paweł Szandruk i wyskoczy na początku.
Paweł Szandruk mieszkał w Skierniewicach, służył w 18 p.p. i z nim poszedł na wojne w 1939. Ze Skierniewic także wyruszył w grudniu 1944 dowodzić ukraińską 14 Grenadierdivision der Waffen SS... kawał ciekawej historii :-)