Łódzkie Forum Eksploracyjne
PZkpfw 38t (F) z Polski - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Eksploracja - forum ogólne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-6.html)
+--- Dział: O eksploracji ogólnie... czyli pogaduchy nad wykopaliskami (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-13.html)
+--- Wątek: PZkpfw 38t (F) z Polski (/thread-1260.html)



Re: PZkpfw 38t (F) z Polski - toperz0 - 06-09-2008

Witam.Uważam że ani ilości ani rodzajów pojazdów nie da się określić.W latach 90-tych panował taki bajzel w naszym prawie że zagraniczni kolekcjonerzy do tej pory się z nas śmieją.Wyjeżdżało wszystko co tylko dało się sprzedać.W jakimś starym numerze Odkrywcy czytałem jak bracia Kęszyccy ( nie wiem czy dobrze napisałem nazwisko ) chwalili się jak wywieźli dzwony strzelnicze (zdjęte z bunkrów ) do Niemiec - jako złom i nikt im w tym nie przeszkadzał.W taki sam sposób pojechały lokomotywy , samochody oraz militarka.


Re: PZkpfw 38t (F) z Polski - Jagoda - 07-09-2008

Bracia Ka ukręcili dużo lodów! Ale i MWP nie pozostawało w tyle! O saharach osiołkach wuelach i innym drobnym sprzęcie mnie ma nawet co wspominać. wtedy liczyl się nowy opel kadet na nie stary wybrakowany schwimmwagen czy kettenkrad!
Pozdr MJ


Re: PZkpfw 38t (F) z Polski - trynidad - 16-04-2009

Całkiem możliwe, że 38-ka jest z Polski.
PHU "Partpol" Sp. z o.o. - jont venture (70% udziałów Stanisław Kęszycki i 30% udziałów Zbigniew Nieroda - ten ostatni oskarżony o przywłaszczenie węgla na szkodę spółek węglowych) nielegalnie wydobyło i przywłaszczyło sobie należący do Skarbu Państwa wrak Pz.Kpfw. V Ausf. A "Panther" wydobyty w dniu 16 listopada 1990 r. z rzeki Czarna Nida.
PHU "Partpol" występowało o pozwolenia na wywóz czołgu za granicę.
Podpierało się wówczas nie tylko ekspertyzą wykonaną (na zlecenie "Partpolu") przez Wyższą Szkołę Oficerską w Pile (Izba Samochodowo-Czołgowa), ale również pismem z Muzeum Regionalnego im. gen. Z. Berlinga (ob. im. Orła Białego) w Skarżysku-Kamiennej.
Ministerstwo Kultury zwracało się o opinie do Muzeum Techniki NOT oraz Muzeum Wojska Polskiego. Obie ten instytucje wypowiedziały się zdecydowanie negatywnie.
MWP i MT podnosiły unikatowość tego znaleziska oraz fakt, że opinia PHU "Partpol", że wrak to tylko "złom" nie odpowiada prawdzie.
"Partpol" w swoim wniosku podpierał się współpracą z Muzeum Regionalnym (MOB) w Skarżysku. Deklarował przekazanie do Muzeum transportera T-48 (SU-57).
W dniu 11 czerwca 1991 r. (sygn. DDKM-VIb-W-52/91) Generalny Konserwator Zabytków wydał decyzję nie zezwalającą na stały wywóz za granicę czołgu typu "Panther", konstrukcji niemieckiej, okres II wojny światowej. Decyzja była ostateczna.
A organy państwowe dopiero po 18 latach się orientują, że pojazdu nie ma w kraju! :zdziwko: :cenzura: :idiota:

Kopuła pancerna z Mazur trafiła do Muzeum historycznego w Dreźnie niezgodnie z polskim prawem. Maciej Kęszycki miał za to sprawę przed Sądem Rejonowym w Olsztynie.


Re: PZkpfw 38t (F) z Polski - Adiutant - 16-04-2009

Sulejów, początek lat 90tych, 2 wieże od panzer I i jedna od panzer II po cenie złomu, jedną odnalazłem w muzeum w Albhecku ( ma jeszcze na boku malunek biało niebieski "ścieżka rowerowa" tak ,ta wieża która była na wjeździe od miasta koło Victorii) Druga w Anglii.

Potem działko 20mm "zenitówka" która rzekomo "poszła do muzeum" ( z tym ze w Bovington)

Dwa Sdkfz-ty 251, jeden z Pilicy, który zniknął z tirem w czasie transportu do Warszawy, drugi który cichcem wydobyty i wszyscy do dziś myślą ze w pewnym bajorku stoi . . . .

części do "lufcika" z Tomaszowa, oryginalny silnik szrapneli złodzieje na rok przed oficjalnym "wydobyciem" chcieli je okrężną droga odprzedać do skansenu ( za śmieszne pieniądze zresztą) ale wystraszyli się policji i dzisiaj te rodzynki są gdzieś w USA.

Krótko mówiąc, panowie, k...a mac i ręce opadają.


Re: PZkpfw 38t (F) z Polski - trynidad - 17-04-2009

Adiutant. To bardzo ciekawe co piszesz.
Wiesz może coś więcej o tej wieży z Sulejowa w Anglii? Masz zdjęcia tej z muzeum w Albhecku ze znaczkiem ścieżki rowerowej?

Piszesz, że działko 20 mm "zenitówka" rzekomo "poszło do muzeum" (z tym że w Bovington). Coś więcej? Jakieś przypuszczenia (kiedy, kto)?

Cytat:Dwa Sdkfz-ty 251, jeden z Pilicy, który zniknął z tirem w czasie transportu do Warszawy, drugi który cichcem wydobyty i wszyscy do dziś myślą ze w pewnym bajorku stoi . . . .
Poproszę o więcej detali.

P.S. Chyba chodziło o Ahlbeck przy granicy koło Świnoujścia? Jak dotrzeć do tego muzeum?


Re: PZkpfw 38t (F) z Polski - Adiutant - 17-04-2009

Powiem tyle, ile mogę, i na ile czuje ze mogę.

To w Albhecku znalazłem w książce nt. umocnień, jest nawet podpisana skąd ją przywieźli, jak będę tylko u kolegi to pożyczę książkę i zeskanuje co trza, a jak będę miał czas to w czerwcu tam się wybiorę osobiście obejrzeć eksponat.

O drugiej która poszła do Anglii wiem "ze środowiska" nie mniej jednak postaram się znaleźć wszelkie potwierdzenie tej informacji.

"zenitówka" stała u pani K. na działce przykryta folia, jej śp. mąż miał ambicje mieć prywatne muzeum, toteż zbierał co mu w ręce wpadło. Działko widziałem na własne, oczy, podobnie jak i inne skarby które pewni panowie podający się za pracowników MWP dobrotliwie wzięli od tej pani. Mało brakło a i ostatnia wieża w Sulejowie była by ich, na szczęście zaczęli się odgrażać właścicielce terenu, która była wiele lat sędzią, to też nie w ciemię bita zastraszyć się nie dała paragrafami które nie istnieją.

Co do skfz-tów, z wydobycia jednego transportera widziałem film na kasecie VHS, miejscowi mówili że to ludzie ze skansenu wydobyli ,tylko sam skansen nic o tym nie wie by miał na stanie dodatkowy transporter opancerzony, była ta sprawa swego czasu dość głośna.

Drugi transporter stał wiele lat na dnie jeziorka w lasach nadpilickich 10 km od mojej miejscowości, przy okazji prac z wodociągiem dla pobliskiej wsi "sprzęt" wykonał dodatkową robotę. a skąd to wiem? jednego dnai transporter był na dnie jeziora, a miesiąc później nie było nic tylko dużo śladów po ciężkim sprzęcie.

Nie chce by moje pytanie było odebrane jako nieuprzejmość, ale czemu szanowny kolega tak się tym interesuje?


Re: PZkpfw 38t (F) z Polski - Manian - 17-04-2009

Z tego co słyszałem wieżyczka która znajdowała się na Tobruku przy wjeździe do Sulejowa jest w prywatnej kolekcji pod Poznaniem.

Pzdr


Re: PZkpfw 38t (F) z Polski - trynidad - 17-04-2009

Adiutant. Dziękuję za porcję informacji.
Jak mniemam SdKfz 251 o którym piszesz to tzw. Saper z Wyśmierzyc (no chyba, że chodzi o coś innego). Mam film z jego wydobycia. Kant jakich mało.
O tej drugiej 251 nie słyszałem. Ciekawe.
Będę wdzięczny za skany dotyczące wieży z muzeum w Ahlbeck.
Numer z zenitówką niezły.
Dlaczego się tak tym interesuję? Piszę doktorat z przestępczości przeciwko zabytkom militarnym.
Pozdrawiam
Trynidad


Re: PZkpfw 38t (F) z Polski - Adiutant - 17-04-2009

Do Maniana: Wiesz, to może być równie dobrze ta co miała być w Anglii, żeby to ustalić trza by przeprowadzić normalne, regularne śledztwo. kto wie, może kiedyś.

Do Trynidada: zbieram od dłuższego czasu informacje o tych którzy odwalali an początku lat 90tych tego typu numery w całej Polsce, i niestety do dziś mają "duże możliwości" ale dość pisania o tym, bo się mogę jutro rano nie obudzić :chop:


Ps Manian, znasz sprawę z tymi pajacami w mundurach co podawali się za pracowników MWP ? Oni maja dużo na sumieniu . . .


Re: PZkpfw 38t (F) z Polski - Manian - 17-04-2009

O tych akurat nie ale nasłuchałem się od właściciela schronu z wieżą jaki szopki z nią były i kto to go sądem w jej sprawie nie straszył :-)

Pzdr


Re: PZkpfw 38t (F) z Polski - Manian - 17-04-2009

Adiutant napisał(a):Drugi transporter stał wiele lat na dnie jeziorka w lasach nadpilickich 10 km od mojej miejscowości, przy okazji prac z wodociągiem dla pobliskiej wsi "sprzęt" wykonał dodatkową robotę. a skąd to wiem? jednego dnai transporter był na dnie jeziora, a miesiąc później nie było nic tylko dużo śladów po ciężkim sprzęcie.

Porozmawiaj z naszym wspólnym znajomym sprzedającym na moto bajzlu (L.K). Chyba coś mi kiedyś wspominał o tej akcji.

Pzdr