Łódzkie Forum Eksploracyjne
pomnik Fr. Żwirki i St. Wigury - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: II Rzeczpospolita Polska (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-30.html)
+--- Wątek: pomnik Fr. Żwirki i St. Wigury (/thread-1100.html)



pomnik Fr. Żwirki i St. Wigury - tomek - 24-12-2008

Stałem się posiadaczem takiej oto pocztówki:

[Obrazek: 8fa3b17c62e2616fm.jpg]

Prosze o podpowiedź, gdzie stał taki pomnik w Łodzi?


Re: pomnik Fr. Żwirki i St. Wigury - Jagoda - 24-12-2008

Podobny pomnik stoi na lotnisku na Lublinku! Czy to ten głowy nie dam!
Pozdr MJ


Re: pomnik Fr. Żwirki i St. Wigury - kropi - 24-12-2008

To przedwojennw wersja pomnika.Stał na lotnisku ale trudno mi go umjejscowic gdzie wzgledem budynku czy hangaru.Po wojnie był odbudowany ale z innym orłem i w formie graniastosłupa z inną tablicą.Stał za hangarem samolotowym.Jak znajdę zdjęcie to wkleję.Jeśli można prosze o zdjęcie w lepszej rozdzielczości na @.Może coś się da ustalić


Re: pomnik Fr. Żwirki i St. Wigury - gunship - 24-12-2008

O ile dobrze pamiętam przedwojenne lotnisko znajdowało się w południowo-zachodniej części obecnego i zahaczało o tereny obecnego WZL.
Patrząc na tą widokówkę wydaje mi się że pomnik stał na prawo od budynku dworca - w tle widać drogę dojazdową od strony Łodzi. Reasumując na lewo od pomnika (poza zdjęciem znajdował się dworzec).


Re: pomnik Fr. Żwirki i St. Wigury - kropi - 25-12-2008

Jakiego niby dworca?Ten w WZL pochodzi z lat po wojennych. To zupełnie nie ten rejon.Pomnik,hangari budynek administracyjny staly po północnej stronie od obecnej GDS.


Re: pomnik Fr. Żwirki i St. Wigury - gunship - 25-12-2008

Kropi - ówczesnego dworca lotniczego.


Re: pomnik Fr. Żwirki i St. Wigury - kropi - 25-12-2008

To fragment WIG-u


Re: pomnik Fr. Żwirki i St. Wigury - kropi - 25-12-2008

A to stan obecny
Widać slad drogi prowadzącej z obecnych WZL do miejsca przedwojennej zabudowy.


Re: pomnik Fr. Żwirki i St. Wigury - kropi - 21-02-2009

To pomnik powojenny.Jak widać zupełnie coś innego.


Re: pomnik Fr. Żwirki i St. Wigury - tomek - 21-02-2009

Ten rzeczywiście był powojenny, ostatnio stał za hangarami. Płyta z tego pomnika i orzeł są umieszczone na pomniku przed T1.
Co do tego przedwojennego to znalazłem taki opis wydarzeń z 1933 roku:
"W majową niedzielę na lotnisku w Lublinku pod Łodzią odsłonięto pmnik, który został wzniesiony ku upamiętnieniu bohaterskich lotników, Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, którzy poprzedniego roku ponieśli śmierć w katastrofie lotniczej na terenie Czechosłowacji. Pomnik, dłuta łódzkiego rzeźbiarza A. Urbanowicza, ufundowany został przez władze miasta. W uroczystości jego odsłonięcia wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy łodzian. Uchwałą Rady Miejskiej ul. Karola przemianowano na ul. Żwirki, a ul. Pustą - na ul. Wigury" (Wacław Pawlak, "W rytmie fabrycznych syren - Łódź między wojnami" Wydawnictwo Łódzkie).
A tak przy okazji Łódź jest chyba jednym z nielicznych miast gdzie Żwirko i Wigura patronują dwóm ulicom a nie jednej wspólnej.