Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ręczno - katastrofa Lim-5p 26.11.1965
#1
Czy posiada ktoś z was informacje na temat katastrofy i miejsca upadku samolotu myśliwskiego Lim-5p, który rozbił się w rejonie miejscowości Ręczno (na północ od Przedborza)? Samolot należał do 2 PLM który w tym czasie bazował na lotnisku w Łasku. W katastrofie zginął kapitan Ryszard Dębicki.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
Jeśli można zapytać, to jaki jest cel poszukiwania tych informacji?

Ironrat
Odpowiedz
#3
Z ciekawości. Zacząłem zbierać informacje o katastrofach lotnictwa wojskowego w okresie powojennym, w naszym regionie. Mam znajomego pułkownika lotnictwa w stanie spoczynku i chcę go pomęczyć na ten temat.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
Jeśli dana katastrofa nie została już nagłośniona/opisana przez kogoś, to jedynym wyjściem jest dotarcie do ludzi, którzy służyli w danej jednostce, albo dotarcie do dokumentacji katastrofy. Rok 1965 to nie były czasy, w których upubliczniano jakiekolwiek zdarzenia dotyczące lotnictwa z biało czerwoną szachownicą.
Rozwiązanie pierwsze jest z różnych względów tym lepszym.

Pytanie tylko, dlaczego ograniczasz się do okresu powojennego.
Okres międzywojenny, to prawdziwa tabula rasa, a miały wtedy też miejsce katastrofy.

Ironrat
Odpowiedz
#5
Nie ograniczam się Smile Po prostu słuchając opowiadań pana pułkownika czuję się jak małolat słuchający opowiadań frontowych Big Grin
Jakoś w mojej głowie siedzą ostatnio Limy i MiGi 21.
Co do ręczna to dotarłem do informacji że pilot utracił orientację pionową w złych warunkach atmosferycznych, w trakcie wykonywania przechwycenia.
W samym 13 PLM stacjonującym do rozformowania w Leźnicy, doszło chyba do 4 czy 5 katastrof.
A coś się rozbijało w okresie międzywojennym w okolicach Łodzi??
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#6
Wydaje mi się, że wyszła jakaś książka na temat katastrof samolotów (wojskowych?) w PRL. Coś mi świta...
bb
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#7
A wyszły wyszły i to nawet dwie ! Prace zbiorowe pod redakcją płk rez. nawig. dr Józefa Zielińskiego pt:
1. "Pamięci lotników wojskowych 1945-2003";
2. "Polskie lotnictwo wojskowe 1945-2010. Rozwój, organizacja, katastrofy lotnicze".
Polecam entuzjastom polskiego lotnictwa powojennego. Dodam, że ta druga jest rozwinięciem poprzedniej.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości