Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nagrobek pulpitowy
#1
Cześć
Sprzątając cmentarz wojenny w Gałkowie (serdeczne podziękowania dla strażaków - ochotników z Wremen i Gałkowa oraz Nadleśnictwa) odnaleźliśmy poza granicami nekropolii ciekawy nagrobek. Może znacie jakąś 'bezinwazyjną" metodę odczytania inskrypcji?
Na których cmentarzach możemy znaleźć podobne nagrobki?
PS Zdjęcie w większej rozdzielczości na życzenie przyślę.
Pozdrawiam
Domin


Załączone pliki Miniatury
   
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#2
Jednym ze sposobów jest przyłożenie do nagrobka miękkiego arkusza papieru i zarysowanie go z drugiej strony grafitem. Wypukłe napisy można też potraktować kredą i odcisnąć na ciemnej kartce.

-pijoter
<!-- m --><a class="postlink" href="http://1914.pl">http://1914.pl</a><!-- m -->
Odpowiedz
#3
Na większości I wojennych niemieckich.
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#4
Takie nagrobki to prawdopodobnie nasza rodzima produkcja z okresu międzywojennego. Armia niemiecka i austro-węgierska miały swoje wzory zarówno krzyży jak i betonowych "poduszek" (opisane w książce Knercera "Cmentarze wojenne na terenie dawnego woj. olsztyńskiego). Żołnierze armii rosyjskiej mieli nieśmiertelniki dopiero od 1917 roku - to dlatego imienne mogiły należą do rzadkości.
Odpowiedz
#5
Ten wzór nagrobków był wykorzystywany już przy tworzeniu cmentarzy przez wojska niemieckie. W okresie komasacji starano się nawiązać do tego wzoru. Niestety jakość wykonania jak dzisiejsze chińskie produkty. Wystarczy porównać możliwość odczytania napisów na oryginalnych i późniejszych. W tym przypadku mamy tablicę "polską" komasacyjną.
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#6
narg napisał(a):Żołnierze armii rosyjskiej mieli nieśmiertelniki dopiero od 1917 roku - to dlatego imienne mogiły należą do rzadkości.
Jeszcze kilka lat temu na cmentarzu w Gałkowie można było takie znaleźć, niestety jakieś :cenzura: "pożyczyły" je sobie. Jak to mówi młodzież - ŻAL
Andyseb napisał(a):Ten wzór nagrobków był wykorzystywany już przy tworzeniu cmentarzy przez wojska niemieckie.
I oto mi właśnie chodziło, ale wnioski dopiero po dokładnej analizie, porozmawianiu z kilkoma starszymi osobami i po przeprowadzeniu badań ( patrz temat Cmentarze zbiorcze)
Pozdrawiam
Domin
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości