Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ludwików
#1
Temat trochę z innej beczki . Cmentarz o którym chce napisać nie był nigdy cmentarzem wojennym . Chowani tam byli głównie Niemcy . Nekropolia bez problemu przetrwała 2 wojnę , podobnie late 50 i 60 te . Niestety pod koniec lat 70 zaczął się jej upadek . Ludzie z wioski twierdzą , że zniszczeń dokonała pobliska kopalnia , ale nie jest to do końca prawda . Miejscowi mieli w tym dziele także poważny udział . Zniknęła metalowa zdobiona brama , okalający cmentarz murek . Rozbito pomniki ( wiele z nich bardzo ładnych ) . Obecnie teren porastają krzaki i jest on miejscem spotkań miejscowej " elity " . Najbardziej razi to , że 30 metrów od tego miejsca jest szkoła podstawowa , ale jak widać żaden z nauczycieli nie wpadł na pomysł by zaopiekować się tym miejscem . Rozwój pobliskiej kopalni sprawia , iż zapewne niedługo powstanie w tym miejscu kolejna droga dojazdowa . Szkoda . ( Dla zainteresowanych : resztki cmentarza znajdują się w Ludwikowie koło Tomaszowa Maz. przy ulicy Robotniczej - przy drodze prowadzącej do kopalni)

Pzdr


Załączone pliki Miniatury
                       
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#2
Podzwoniłem dzisiaj i dowiedziałem sie , że na tym cmentarzu byli także po wojnie chowani Polacy ( Świadkowie Jehowy ) .

Pzdr
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#3
Podzwoniłem niedawno po różnych instytucjach , i o dziwo... Nikogo to nie interesuje , nikt za to nie odpowiada . Za to zainteresowali się tematem sami mieszkańcy Ludwikowa . Ponieważ wybuchła mała „afera” :-) .Niedawno przez ten teren zamierzano puścić jakieś kable pod ziemią . Operator koparki , gdy dowiedział sie o które miejsce chodzi odmówił . Powiedział , że nie będzie w grobach kopał .
Mam pytanie do chłopaków z Tomaszowa . Może któryś z was zna proboszcza na Ludwikowie ??? Może on zdziałał by coś w kwestii cmentarza , który znajduje się 200 metrów od plebani .

Pzdr
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#4
Mam za soba ,,boj'' o ,,krypel'' w Oloboku gm.Sieroszewice pow.Ostrow Wlkp.. Z doswiadczenia wiem,ze za stan tej nekropolii jezeli nie zajmuje sie nia gmina ewangelicko-augsburska, odpowiada ... WOJT GMINY!. Naglosnilem sprawe tak,ze zjechala sie TVP 3 i trzy radiowozy Policji. W ciagu miesiaca znalazly sie niezbedne pieniadze i gmina zrobila porzadek. Juz mlodziez nie zongluje piszczelami.
Zycze Wam sukcesu. Ja walcze o zabytkowe cmentarze z kaliskiej Rogatki. Ich foty znajdziecie na Fotoforum Kalisza w portalu gazeta.pl.
Odpowiedz
#5
Nie wiedziałem nic o istnieniu tego cmentarza... Muszę się tam wybrać.
Ciekawe czy mieszkańcy Ludwikowa mają jakieś foty z cmentarzem w tle, z czasu kiedy był on w należytym stanie.
Odpowiedz
#6
Czy coś się zmieniło od ostatnie czasu jeśli chodzi o stan cmentarza?
Odpowiedz
#7
Swojego czasu dowiadywałem się w różnych miejscach jak to z tymi cmentarzami jest.A jest tak - gminy mają obowiązek dbania o cmentarze ale wojenne.Jeśli chodzi o cmentarze cywilne to z tego co wiem mogą ale nie muszą.Większość starych zaniedbanych nekropolii jest pochodzenia ewangelickiego.Parafia ewangelicka nie mając środków na utrzymywanie ich oddała je skarbowi państwa i ma problem z głowy.A na pytanie czy nie szkoda im oryginalnych nagrobków z piaskowca pani z parafii w Łodzi odpowiedziała że po dwudziestu latach groby zgodnie z prawem można przekopać a jeśli chodzi o nagrobki to na współcześnie działających cmentarzach też są one ciągle zmieniane.Na cmentarzu w Andrespolu obecnie wybudowane są domy i ludzie mają przydomowe ogródki.Nie wiem tylko czy mają świadomość na jakim terenie zamieszkali.
Odpowiedz
#8
Może ks.Roman Pawlas z tomaszowskiego zboru luterańskiego mógłby jakoś pomóc ? Spotkałem się z Nim w czasie promocji książki (omawiającej dzieje osadnictwa protestanckiego) w Brzezinach i zrobił na mnie jak najlepsze wrażenie. Ludwików to w końcu dzielnica Tomaszowa.
toperz0 napisał(a):Na cmentarzu w Andrespolu obecnie wybudowane są domy i ludzie mają przydomowe ogródki.Nie wiem tylko czy mają świadomość na jakim terenie zamieszkali.
Czy zdradzisz tajemnicę, gdzie dokładnie był zlokalizowany? Andrespol to w końcu bliski sąsiad Gałkowa, a dzieje sąsiadów wypadałoby znać :yes:
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#9
[Obrazek: ludwik%25C3%25B3w.jpg]

Byłem, znalazłem...
Faktycznie całkowicie zniszczony Sad

Jeżeli zna ktoś historię Ludwikowa, niech się podzieli...
Odpowiedz
#10
Posprzątali zapomniany cmentarz


Na końcu ulicy Ludwikowskiej, tuż za Szkołą Podstawową nr 7, przy drodze prowadzącej do kopalni piasku, znajduje się teren, gdzie do początku XX w. (do roku 1944 r.) grzebano zmarłych mieszkańców wsi Ludwików wyznania ewangelickiego. Obecnie można tam odnaleźć jedynie zarysy grobów i elementy betonowych nagrobków. Cmentarz ten uległ samoistnej likwidacji po 1945 r., kiedy to mieszkańcy Ludwikowa narodowości niemieckiej, obawiając się odpowiedzialności za kolaboracje z okupantem hitlerowskim, uciekli wraz z żołnierzami Wehrmachtu przed zbliżającymi się do Tomaszowa wojskami Armii Czerwonej.
W 1945 r. w dole obok tego cmentarza pogrzebano około 150 żołnierzy niemieckich poległych w rejonie Ludwikowa, Brzustówki i Nowego Portu. W roku 1998 zwłoki 90 żołnierzy ekshumowano i przeniesiono na cmentarz wojenny k. Puław. Prace ekshumacyjne przeprowadziła Fundacja Pamięć, która z ramienia Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi prowadzi podobne działania na terenie całej Polski (ta sama fundacja dokonała również ekshumacji żołnierzy niemieckich ze zbiorowego grobu, jaki był przy cmentarzu w Smardzewicach i z grobu z czasów I wojny światowej na cmentarzu w Białobrzegach oraz koło leśniczówki przy drodze do Smardzewic).
W połowie XIX wieku, najprawdopodobniej za sprawą Ludwiki Choromańskiej, właścicielki ziemskiej z Białobrzeg, założona została wieś Ludwików (tablica epitafijna Ludwiki Choromańskiej znajduje się w kościele św. Marcina w Białobrzegach). Sprowadzeni przez Choromańskich osadnicy niemieccy wyznania ewangelicko-augsburskiego otrzymali nadziały ziemi. Było to kilkanaście rodzin, które jeszcze w okresie międzywojennym zachowały odrębność religijną i narodowościową. Mimo że w pobliskim Tomaszowie istniała parafia ewangelicka, jak i grzebalny cmentarz, to mieszkańcy Ludwikowa założyli za wsią własny cmentarz grzebalny. Pewien wpływ na przyjęcie takiego rozwiązania miał brak mostu na rzece Pilicy oraz odrębność administracyjna tego terenu.
Po wojnie, gdy Ludwików został opuszczony przez dawnych mieszkańców wyznania ewangelickiego, cmentarz ulegał zapomnieniu i samoistnej likwidacji. Rozebrano ogrodzenie, poginęły metalowe krzyże. Za sprawą budowy kopalni piasku i rozbudowy sąsiednich uliczek przez środek cmentarza poprowadzono drogę. Na miejscu, gdzie była zbiorowa mogiła żołnierzy niemieckich z czasu II wojny światowej, stanął słup linii energetycznej. Tylko najstarsi mieszkańcy Ludwikowa pamiętają o tym miejscu. W tym roku na tym zapomnianym (ale nie do końca) cmentarzyku 1 listopada dzieci z pobliskiej SP nr 7 zapaliły lampki. Działania zainicjowane przez katechetkę z miejscowej szkoły podjęli strażacy z ludwikowskiej OSP, którzy uporządkowali teren, odsłaniając resztki nagrobków. Mieszkańcy Ludwikowa zainteresowali sprawą cmentarza Wydział Inżyniera Miasta i zamierzają kontynuować działania, aby upamiętnić ten zapomniany cmentarz.

Jan Pampuch

<!-- m --><a class="postlink" href="http://tomaszow-tit.pl/artykul,Posprzatali_zapomniany_cmentarz,9440.html">http://tomaszow-tit.pl/artykul,Posprzat ... ,9440.html</a><!-- m -->
Odpowiedz
#11
Sporo się zmieniło Smile
https://www.facebook.com/tomaszow/media_...083&type=1
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości