Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka zagadek o Łodzi
#1
Ok panowie krótki konkurs z wiedzy na temat histori Łodzi
Pytanie pierwsze z serii łatwych:
1. Kto, gdzie i kiedy nadał Łodzi prawa miejskie?

Nie śmiejcie się, dale będą trudniejsze pytania!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#2
Na początek łatwiejsze powiadasz...hehe...podoba mi sie temacik...a co jest do wygrania Smile

29 lipiec 1423 Przedborz nad Pilicą przez króla W.Jagiełło
Odpowiedz
#3
Brawo Mankov masz 3 pkt. Oto drugie putanie:
2. Ile jarmarków tygodniowo mogła organizować Łódź, w jakie dni były on organizowane, ile razy w roku Łódź mogła organizować targ roczny?

Nagrodą jest splendor i chwała (ja jestem splendor a Gunship jest chwałaTongue - zarcik)
Nagrodą jest tytuł mastera wiedzy historycznej o Łodzi i regionie a także uścisk dłoni Adminów tego forum, o nagrodzie rzeczowej pomyślę!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#4
W dniu Św. Marty Łodź stała się miastem ;-)
O ile pamiętam targi odbywały się co środę o dwa razy w roku mogło miasto urządzić jarmark...
... Ale to było dawno a ja już jestem nie młody :roll:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#5
Archeo brawo ty też masz 3 pkt.

Pytanie nr 3 Ile ratuszów (budynków) z tym który stoi obecnie na Pl. Wolności miało w swej historii Miasto Łódź? O daty ich istnienia się nie pytam ale jak ktoś zna to bardzo proszę!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#6
kojarzę coś o ratuszu wXVI w., jak sądzę lokalizacja gdzieś w rejonie Placu Kościelnego lub Rynku Staromiejskiego (pewnie między nimi).
potem oczywiście istniejący ratusz z placu wolności
później siedzibą magistratu był budynek dzisiaj zajmowany przez Muz. Archeologiczne i Etnograficzne (przed remontem fasady widoczny był jeszcze napis Magistrat), aż w końcu siedziba dzisiejsza.
chyba żę coś mi umknęło z lat powojennych?
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#7
Uwga nie chodzi mi o siedziby władz miasta jeno o budynki, które specjalnie na ten cel budowano.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#8
Undecided
W takim razie jeśli dobrze liczę trzy
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#9
ja bym tam stawiał na dwa jeden na starym rynku a drugi na pl. Wolności ale pewien nie jestem....
Лодзь
Odpowiedz
#10
Archeo kolejne pkt dla ciebie tym razem 2 czyli razem 5 :-)
pytanie nr 4 łatwe.
W któym roku wytyczono Nowy Rynek?
Pozdr MJ
Odpowiedz
#11
1821 do 1823 rozplanowanie i wytyczeni Nowego Rynku obecnie Pl.Wolności
Лодзь
Odpowiedz
#12
Brawo Mankov odrabia straty, punkt dla Ciebie czyli 5:4 prowadzi Archeo. Kolejna zagadka jutro ale tym razem dotycząca historii regionu. Tak że do książek!
Pozdr MJ

[ Dodano: 4 Wrzesień 2006, 18:59 ]
Pyt. nr 5 Które miasto leżące obecnie na terenie woj. łódzkiego jest najstarsze?

Przepraszam za spóźnienie!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#13
Stawiam na Sieradz (chodzi o date lokacji ??)
Odpowiedz
#14
To byłem ja Smile
Odpowiedz
#15
a ja stawiam na Łęczycę Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości