Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitwa Łódzka - nowe wydawnictwo
#1
Grzymski P., Bitwa Łódzka 1914. Geneza - przebieg - znaczenie

http://odk.pl/bitwa-lodzka-1914,24144.html
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#2
Na 80 stronach ??? Obecnie skończyłem Karolkowa "Operacja łódzka 1914" (Wydawnictwo Napoleon V) Przy tym samym formacie przeszło 240 stron tekstu, a jeszcze liczne zdjęcia i mapy - a jest to tylko obraz wojny przedstawiony od strony rosyjskiej.
Znając mnie, i tak się pewnie złakomię na nową książkę. Może wreszcie ona odpowie mi na dręczące mnie od dawien dawna pytania Wink
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#3
Przeczytałem i ...
Po zapoznaniu się z recenzją Profesora UŁ uwierzyłem, że może to rzeczywiście książka, na którą długo czekałem. Okazało się jednak, że mój entuzjazm dość szybko przygasł. O samej Bitwie jest zaledwie kilkanaście stron, pozostała część książki traktuje o przyczynach wybuchu IWŚ, pobieżnie przedstawia wydarzenia na froncie wschodnim oraz bardzo, ale to bardzo skrótowo opowiada o cmentarzach wojennych na ziemi łódzkiej.
Wydaje mi się, że Autor podszedł do pisania po najmniejszej linii oporu. Znalazł kilka przedwojennych książek, doprawił Bortnowskim i artykułami z GW, natomiast z nowości zamieścił tylko jedną z prac - tłumaczeń M.Janowskiego. Zdziwiłem się, gdy przeczytałem, że Bitwa Łódzka jest traktowana marginalnie tzn. nie ma żadnych nowych prac na jej temat. A gdzie praca dr Marciniaka, prof. Daszyńskiej, Andrzeja Adacha, seria książek braci Janowskich, opublikowane teksty z konferencji naukowych w Łodzi, Koluszkach czy Tomaszowie?
Im dalej tym gorzej. Zacząłem analizę tekstu o bitwie w lesie gałkowskim - na dwóch stronach jej poświęconych znalazłem kilkanaście błędów merytorycznych różnego kalibru.
Co do strony graficznej książki to raczej cienko - dwa czy trzy archiwalne zdjęcia, fanty Autora i jedna mapa ( bez komentarzy)
Czy warto przeczytać Bitwę Łódzką?
Tematy związane z przebiegiem walk na froncie wschodnim opisane zostały dość ciekawie, co jest dużym plusem. Gdyby nie ten nieszczęsny rozdział o samych walkach pod Łodzią, z przyjemnością poleciłbym książkę licealistom kochającym historię.
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości