Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bełchatów
#1
Czy ktoś coś wie na temat walk toczonych w 1914 , 1915 r. w okolicach bełchatowa ?
Konkretnie rozchodzi mi się o miejscowości: Niedyszyna, Myszaki , Dobiecin .
Odpowiedz
#2
Tutaj (chyba) powinniśmy pisać po polsku.
Rozchodzą się: nogi, drogi i małżeństwa.

Ale po co kolego ta złośliwość, przecież wiadomo o co chodzi.
Odpowiedz
#3
Z tego co kojarzę to w książce o historii parafii w Bogdanowie jest trochę o I wojnie gdzieś w przybliżeniu "w tych okolicach".
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#4
Myslę, że na tej stronie znajdziesz coś ciekawego na ten temat, http://www.grwar.ru/library/Korolkoff-Lodz/LO_12.html . Ja osobiście bardzo dużo dowiedziałem się analizując załączone tam mapy. Niestety trzeba znać język rosyjski.
Odpowiedz
#5
W moich stronach rodzinnych,tzn.w Kolonii Broszęcin jest miejsce,w którym wychodzi dużo łusek z austryjackiej broni.
Do tej pory nikt o tym nie wiedział.Zacząłem pytać i pamięć niektórym wróciła.
Myślę,że to preludium Bitwy pod Osiną.
Odpowiedz
#6
W okolicach Chabielic front stał kilka dni. Na rosyjskich stronach są krótkie wzmianki na ten temat. Austro-Węgierska 2 Armia podciągała ku Szczercowowi północne skrzydło najpierw korpusem kawalerii Hauera, potem dywizją piechoty. Doszły potem do linii Osiny-Sulmierzyce. Spod Osin korpus kawalerii Tumanowa odepchnął c-k odziały z powrotem na linie Chabielice-Szczerców. W nocy na 1 grudnia front przesunął się na Rogowiec gdzie walki trwały do 17 grudnia kiedy to 5 i 4 armie rosyjskie cofnęły się ostatecznie na Rawkę, Nidę i Dunajec.
Odpowiedz
#7
nrg,dzięki za info.O Osinie i Rogowcu cuś tam wiedziałem.
Odpowiedz
#8
Unono,spasiba.Ty szuciu?Tagda ja nie zaznał takowo cziełowieka,szto dołżen k"mne chwatki.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx [/color]Jestem w stanie rozeznać się w cyrylicy,ale miło było by,gdybyś objaśnił nieświadomym swój link.

pierwyj schiema ty mienia skażi.

pierwyj schiema ty mienia skażi.

rozmieszczenie stron na dzień 2 stycznia 1914 (121 k)
przygotowanie do operacji (196 k)
rosjanie postępują według rozkazów(82k)
Zaczyna się bitwa,zabijamy pierwszych Niemców.
A ja idę spać,jeśli czas mi pozwoli,wrócę do tej bitwy,choć mam nadzieję,że unono wyjaśni Wam wsio.
Dobranoc.


A teraz drogi kolego Depesz poproszę o zaznajomienie się z zasadami kultury bo takie chamstwo to nie tu, nie to forum.
Limp83
Odpowiedz
#9
Depesz13 napisał
....." Nie rób mnie w huja.Jestem w stanie rozeznać się w cyrylicy,ale miło było by,gdybyś objaśnił nieświadomym swój link.".........
Błędy ortograficzne. Kolego Depesz13 "huja" piszemy z "ch".
L.
Odpowiedz
#10
(27-01-2015, 02:33)depesz13 napisał(a): Unono,spasiba.Ty szuciu?Tagda ja nie zaznał takowo cziełowieka,szto dołżen k"mne chwatki.
Nie rób mnie w huja.Jestem w stanie rozeznać się w cyrylicy,ale miło było by,gdybyś objaśnił nieświadomym swój link.

pierwyj schiema ty mienia skażi.

pierwyj schiema ty mienia skażi.

rozmieszczenie stron na dzień 2 stycznia 1914 (121 k)
przygotowanie do operacji (196 k)
rosjanie postępują według rozkazów(82k)
Zaczyna się bitwa,zabijamy pierwszych Niemców.
A ja idę spać,jeśli czas mi pozwoli,wrócę do tej bitwy,choć mam nadzieję,że unono wyjaśni Wam wsio.
Dobranoc.
Nie bardzo wiem co wyjaśniać. Na kolejnych stronach są materiały dotyczące przebiegu poszczególnych dni wojny. W materiale są odnośniki do mapek, o których piszesz. Wystarczy kliknąć na prawy link. Ja przetłumaczyłem na własny użytek fragmenty dotyczące działań na moim terenie. Ale załączając te tłumaczenia zaśmieciłbym cały post.
Nawiasem mówiąc, myślę, że pewna kultura obowiązuje na naszym forum i pewnych sformułowań się nie stosuje.
Odpowiedz
#11
Unono,bardzo Cię przepraszam.To,że wróciłem z imprezy bardzo nawalony,nie do końca mnie tłumaczy.Jest mi przykro i wstyd.Analizując tę całą żenującą sytuację,chyba musiałem mieć na uwadze wtedy,że podałeś jedynie link,miast podzielić się wiedzą,umiejętnie tłumacząc.W tej sytuacji sam uruchomiłem swój podstawówkowy zasób skromnego pojęcia o rosyjskim i gdy nie dałem rady,dałem upust swej frustracji.
Wybacz mi,proszę.
Tym niemniej,tłumacząc swój link,nie zaśmiecisz forum,a dasz możliwość młodym ludziom,którzy nie mieli okazji spotkać się z cyrylicą,jakiś zasób wiedzy.
Pozdrawiam,Jacek
Odpowiedz
#12
Kolego Leszku,jakie ma dla Ciebie znaczenie huj,czy chuj?Jeśli ma,to sobie wybierz któreś i dopasuj sobie.
Ups,nie musisz.hahahahahahehehehehe
Pzdr,Jacek.
Odpowiedz
#13
depesz13, prosze nie pij już dzisiaj bo bana od adminów dostaniesz Undecided
Odpowiedz
#14
resty,skoro tak mnie postrzegasz,daj bana.
Odpowiedz
#15
(30-01-2015, 01:07)depesz13 napisał(a): Kolego Leszku,jakie ma dla Ciebie znaczenie huj,czy chuj?Jeśli ma,to sobie wybierz któreś i dopasuj sobie.
Ups,nie musisz.hahahahahahehehehehe
Pzdr,Jacek.
Ma znaczenie, nie lubię chamstwa.
Admin czekam na reakcje.
pozdrawiam
L.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości