Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niemiecka bateria przeciwlotnicza - Olechów
#1
Szukam informacji na temat stanowiska obrony przeciwlotniczej w okolicy ulicy Zakładowej. Wiem że takowe znajdowało się w 1944 roku na terenie Olechowa. Dysponuje relacjami pracownika nastawni który w czasie wojny pracował na tym terenie. Dokładna lokalizacja nie jest mi znana a opisy z czasu wojny obecnie nie precyzują dokładnie tego miejsca.
Odpowiedz
#2
Słyszałem o tym stanowisku ale niestety nie posiadam konkretnych informacji na jego temat. Bateria ta nie wchodziła w skład systemowej obrony przeciwlotniczej miasta i była to bardziej bateria obrony bezpośredniej obiektów kolejowych. Łódź nie była jakoś szczególnie bombardowana w czasie wojny więc i obrona przeciwlotnicza (szczególnie jeżeli chodzi o artylerię większych kalibrów) była stosunkowo niewielka.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
Trwają poszukiwania według opisu i relacji działa było widać z nastawni w tle obok wieży ciśnień. Samych dział było od 4 do 8, obsada stanowiska ze schronem liczyła ok 20 osób. Mam nadzieje zlokalizować to miejsce, nie wiem co się stało ze schronem. Od starszych mieszkanców zbierałem informację że kiedyś był schron pomiędzy Rokicińską a Zakładową ale nikt nie potrafił wskazać dokładnego miejsca. Od niedawna dysponuje planami sieci energetycznej wybudowanej w czasie II Wojny Swiatowej na terenie Olechowa, udało mi się znaleźc linie które prowadzi obecnie w las i, prawdopodobnie prowadziła do schronu obrony przeciwlotniczej.
Odpowiedz
#4
8 dział to trochę za dużo jak na Łódzkie warunki. Skłaniałbym się raczej ku 6 działowej baterii 3,7 centymetrowej, do obrony bezpośredniej rejonu stacji i to na podstawach półstałych. Jedyne co mogłoby pozostać po takiej baterii, to wylana betonowa płyta na której ustawiano armatę ale i tak raczej było to posadowione na balach drewnianych.
Według informacji schron miałby należeć do baterii? Jest to teoretycznie możliwe ale raczej mało prawdopodobne - dla baterii małokalibrowych nie budowano (raczej) betonowych schronów załogi (chyba że np na Wale Atlantyckim). No chyba że do tego celu zaadoptowano jakąś szczelinę przeciwlotniczą.
Co do linii energetycznej, to była to linia napowietrzna czy ziemna?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
Linia kablowa ziemna, są dwie które prowadzą w dziwne miejsca gdzie nic obecnie nie ma. Schron podobno był ceglany. Wytypowałem już miejsca gdzie mógł się znajdować
Odpowiedz
#6
Uważajcie teraz z poruszaniem się po Olechowie , mieszkam nie daleko i z autopsji wiem że sokiści są dosyć aktywni z powodu budowy autostrady w pobliżu , wizyta kończy się mandatem 100 zł

Nie są to czasem te podstawy którym kiedyś robiłem zdjęcia?
Bo też jest ich 8

http://www.lodz-eksploracja.org/forum/po...ech%C3%B3w
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#7
Grandi to nie są podstawy.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
(27-06-2013, 11:10)grandi87 napisał(a): Uważajcie teraz z poruszaniem się po Olechowie , mieszkam nie daleko i z autopsji wiem że sokiści są dosyć aktywni z powodu budowy autostrady w pobliżu , wizyta kończy się mandatem 100 zł

Nie są to czasem te podstawy którym kiedyś robiłem zdjęcia?
Bo też jest ich 8

http://www.lodz-eksploracja.org/forum/po...ech%C3%B3w

To są schrony obrony dworca towarowego i jest ich 10 były rozlokowane w jednej linii przy głównej magistrali kolejowej. Obrona przeciwotnicza znajdowała się gdzieś dalej na północ i była poza węzłem kolejowym.
Odpowiedz
#9
Przemku a skąd teoria że to schrony obrony dworca towarowego? Jak dla mnie to ani nie spełniałoby funkcji obronnej ani ochronnej. Bardziej skłaniałbym się że to są wzmocnione studzienki energetyczne bądź telefoniczne, tym bardziej że sam mówisz iż ułożone są w prostej linii.
Jeżeli chodzi o obronę przeciwlotniczą, to w bliskiej odległości od ochranianych obiektów była tylko artyleria niskopułapowa-małokalibrowa i takowa mogła być zlokalizowana w tym rejonie. Baterie cięższego kalibru były rozlokowane w promieniu kilku kilometrów od ochranianego obiektu (patrz baterie wokół Łodzi).
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#10
Informacje są zweryfikowane takie obiekty są też w Niemczech i Czechach. na tych schronach były montowane ciężkie karabiny albo działka flak 2cm.
http://www.luftschutzbunker-forum.com/ar...-9922.html
Odpowiedz
#11
To co jest na wagonie i to co leży na ziemi to chyba jest różnica tym bardziej że w opisywanym poście sami nie wiedzą do końca co to było Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#12
W Czechach są bardzo podobne i są opisane. Były dwa rodzaje obrony mobilna na wagonach i stacjonarna na ziemi. Należy pamiętać że stacja rozrządowa w Olechowie była o znaczeniu strategicznym gdzie przejeżdzało na dobe kilkaset pociągów w tym z zaopatrzeniem dla wojska. Pozatym mam relacje pułkownika że na tych obiektach była zamontowana jakaś broń. Po wojnie wojsko zainteresowało się tymi obiektami.
http://www.zelpage.cz/clanky/nemecky-zel...-kralikach
Poniżej załączam przekrój boczny i widok z góry. Na górnej części zachowało się 12 śrub.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#13
Ja nie neguję tylko powątpiewam. A masz zwymiarowane drzwiczki dolne i tą klapę podłogową?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#14
Miałem zwymiarowane ale w poniedziałek całe moje archiwum wysłałem do Berlina. Jak będzie okazja to podam wymiary.
Odpowiedz
#15
Odgrzewam trochę temat. Obiekty z Olechowa w przeciwieństwie do tych czeskich funkcji bojowej raczej pełnić nie mogły. Są zbyt małe i raczej nie ma gdzie zamontować nawet głupiej podstawy pod karabin maszynowy a co dopiero działko - patrz klapa.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości